Hrad Lednica

Neprístupný hrad zachraňujú nadšenci

Hrad Lednica v Bielych Karpatoch neďaleko Púchova kedysi patril k najneprístupnejším stavbám. Dnes je z neho síce národná kultúrna pamiatka, ale ruina, ktorá ohrozuje dedinu dolu. Zachrániť sa ju snaží skupina nadšencov z Historicko-astronomickej spoločnosti. 

 

 

Na záchranu hradu Lednica sa podujala skupina mladých nadšencov z Historicko–astronomickej spoločnosti.
  Autor: Milan Kráľ, Pravda

"Od začiatku leta je tu nepretržite 7 až 10 ľudí. Dobrovoľníci konzervujú severný múr, z ktorého sa v roku 1999 viac ako polovica odtrhla a zrútila do dediny. Tento týždeň sme začali robiť aj klenbu v spodnej časti, kde chceme vystaviť nálezy, ktoré sa našli na hrade," vraví Peter Martinisko, prezident občianskeho združenia.

Hrad vznikol v polovici 13. storočia po tatárskom vpáde ako jeden z pohraničných hradov. Chránil severozápadnú hranicu Uhorska a prechod do Českého kráľovstva. Neskôr tu sídlili lúpežní rytieri, ktorí rabovali a drancovali okolie. Bol mimoriadne ťažko prístupný, dookola ho chránili strmé bralá. Jediný prístup viedol cez dva padacie mosty a tunel ručne vysekaný do skaly.

"Týmto jedinečným 12-metrovým tunelom sa prechádzalo z prístupovej bašty do paláca. Odtiaľ sa dalo ísť do veže, z ktorej vedie na najvyššie miesto, rozhľadňu nazývanú Straka, 80 schodov vysekaných do skalného brala," dodal Martinisko.

Pri obnove združenie spolupracuje s odborníkmi, jeho zámer odobril Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne. "Hrad Lednica je výnimočný polohou," povedala Mária Ružôňová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Do pôvodného stavu sa ho tak skoro asi nepodarí dostať, úspechom bude aspoň to, keď sa zakonzervujú múry, aby sa ďalej nerozpadali.

Lednický hrad otvoria pre verejnosť počas tohto víkendu, keď sú v obci dožinkové slávnosti.
 

Autor: Milan Kráľ, Pravda

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/nepristupny-hrad-zachranuju-nadsenci-dxp-/sk_regiony.asp?c=A100821_180230_sk_regiony_p29

 

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: